Multikino

Версия сайта: Рус | Укр

Ученик чародея (2010)

Sorcerer's Apprentice, The

Студія Walt Disney Pictures, продюсер Джері Брукхаймер і режисер Джон Тартельтауб, - команда, яка стоїть за створенням франшизи «Скарб нації», представляють новий проект – «Учень чаклуна», пригодницьку фентезі-комедію про могутнього чародія і його незграбного учня, який опинився в центрі стародавнього конфлікту добра і зла.
Бальтазар Блейк (Ніколас Кейдж) могутній чаклун, опиняється в сучасному Манхеттені, він прагне захистити місто від свого давнього ворога Максима Хорвата (Альфред Моліна). Бальтазар не може зробити це самотужки, тому знаходить собі помічника, Дейва Статлера (Джей Барушел), звичайного хлопця, який має чаклунські задатки. Блейк навчає Дейва магії, а той знаходить застосування своєму таланту фізика, і разом вони протистоять древнім, потужним силам зла. Дейву знадобиться вся його мужність, щоб витримати тренування, врятувати місто і добитися дівчини, яка йому подобається – тоді він стане справжнім «Учнем чаклуна».
«Учень чаклуна» виходить в прокат 22 липня. В фільмі знімаються: Ніколас Кейдж, Альфред Моліна, Джей Барушел, Моніка Белуччі, Тереза Палмер, Тобі Кебелл і Омар Бенсон Міллер. Сценарій Мета Лопеза, Дага Міро і Карло Бернарда. Сюжет Лоуренса Коннера, Марка Розенталя і Мета Лопеза.
Виконавчі продюсери: Тодд Гарнер, Ніколас Кейдж, Майк Стентон, Чед Омен, Норман Голайтлі і Баррі Волдмен. Оператор Бойян Базеллі, продакшн дизайнер Наомі Шоан, дизайнер по костюмам Майкл Каплан, редактор Вільям Голденберг. Візуальні ефекти – Джон Нельсон, спец ефекти – Джон Фрейзер, координатор трюків Джордж Маршал Руже. Композитор Тревор Рабін (“Скарб нації”, “Армагеддон”).

ПОДОРОЖ КРІЗЬ ЧАС
Гете – Дукас – Disney – Брукхаймер

Історія «Учня чаклуна» почалася з поеми видатного німецького письменника Йоганна Вольфганга фон Гете, який написав “Der Zauberlehrling” у 1797 році. Поема Гете складається із 14 станців, оповідання йде від особи учня чаклуна, якого полишив його вчитель і тепер він самостійно прагне продовжувати його традиції і демонструвати магічне мистецтво. Учень наказує мітлі загорнутися в старе дрантя, відростити собі дві руки і голову і, за допомогою відра, приготувати для нього гарячу ванну. Жива мітла наповнює водою не тільки ванну, а й кожну порожню ємність – кожну чашку, склянку. Але учень забув магічне слово, яке може спинити мітлу, що призводить до катастрофічного потопу. Учень розщеплює бідну стару мітлу надвоє… тепер він має дві живі мітли. Його в буквальному сенсі виручає його вчитель, коли повертається і відсилає мітлу назад до комори.
Сто років потому французький композитор Пол Дукас поклав поему Гете в основу популярного 10-хвилинного симфонічного твору “L’apprenti sorcier”. До сьогодні цей твір є найвидатнішою роботою композитора, яка пережила час, особливо популярним є «марш мітли».
Волт Дісней відкрив цю історію для себе приблизно сорок років потому, і створив свою безсмертну анімаційну комедію «Фантазія» з Міккі Маусом в ролі учня чаклуна. Влітку 1937 молодий король анімації запросив на обід до ресторану Chasen, що в Беверлі Хілз, видатного диригента Леопольда Стоковскі, і між ними народилася ідея.
Волт Дісней вже використовував музику в якості головного героя для своїх анімаційних фільмів у серії «Silly Symphonies», і тепер за допомогою Стоковскі він хотів створити новий фільм на основі «Учня чаклуна» Дукаса. «Фантазію», 125-хвилинний мультфільм показали вперше 13 листопада 1940 року в Бродвейському театрі в Нью-Йорку. Звучання музики було неймовірне завдяки багатоканальній звуковій системі, яку створили спеціально для показу фільма, і, таким чином, «Фантазія» стала першим комерційним анімаційним фільмом, який вийшов із стереофонічним звуком у кіно.
З тих пір минуло 69 років і студія Walt Disney Pictures разом з Джері Брукхаймером вирішили створити свіжу історію для великого екрану. “Що зачаровує в цій історії, так це невеликі уроки щодо гострих кутів, які інколи необхідно обминати, жити просто, тому що ми всі завжди кудись поспішаємо і дорослішаємо трохи швидше, ніж хочеться потім”, - говорить Тартельтауб.
Насправді, ідея подарувати нове життя «Учню чаклуна» прийшла в голову великого шанувальника «Фантазії», Ніколасу Кейджу. “Ця ідея прийшла мені і моєму другові Тодду Гарнеру, - говорить Кейдж. – В той час я знімався в іншому фільмі і прагнув дослідити більш магічний, фантастичний світ, де б я міг зіграти героя, який має магічні сили. Я поділився ідеєю з Тоддом і наступного дня ми взялись за новий проект, «Учня чаклуна»”.
Сценарист Карло Бернард говорить про фільм: “Це класична історія про героя. Дейв – типовий невпевнений в собі і своїх силах підліток, він не вірить, що може здійснити щось велике. В ході фільму його внутрішнє відчуття себе змінюється і він розуміє, що насправді здатен бути героєм. Його відносини і з Бальтазаром, і з Беккі допомагають йому переконати себе в цьому. Я також думаю, що Бальтазар втілює в собі ідею поставлення людства понад власними інтересами. Він своїми вчинками доводить, що існує щось більш важливе, ніж життя однієї особи. Це добра концепція, - воїн, який бореться за людство більше 1000 років”.


ХТО Є ХТО В «УЧНІ ЧАКЛУНА»
Герої і кастинг

БАЛЬТАЗАР БЛЕЙК чародій, учень Мерліна. Більше 1000 років по всій землі він шукав того, хто є перевтіленням могутнього Мерліна і володіє його магічною силою. Коли Бальтазар знаходить його в 10-річному Дейві Статлері, той не зовсім радісно сприймає новину, що він є учнем чаклуна. “Знайти уособлення Мерліна є для Бальтазара своєрідною подорожжю, і відстань неважлива, - говорить Кейдж. – Відносини між Бальтазаром і Дейвом нагадують стосунки між батьком і дитиною. Те, що Дейв перевтілення Мерліна стає ясно, коли хлопець надягає перстень у вигляді дракона і той йому підходить. Мій герой прагне направляти Дейва, тренувати його для великої мети. Але для Дейва це занадто, коли хтось з’являється в його житті, говорить, що він є наступником Мерліна і разом вони повинні врятувати світ. Якщо б ви були на місці Дейва, то сказали б Бальтазару, що він просто схиблений дядько”.
«Учень чаклуна» - сьомий спільний проект Кейджа з продюсером Джері Брукхаймером, і третій з режисером Джоном Тартельтаубом.


ДЕЙВ СТАТЛЕР (Джей Барушел) придуркуватий підліток-фізик, якому не вистачає впевненості в собі, популярності серед дівчат і навіть серед своїх друзів-студентів. Коли йому було 10 років, із Дейвом стався страшний випадок під час його знайомства з Бальтазаром Блейком у дивному антикварному магазині. Йому дали перстень у вигляді дракона, який ожив у нього на руці, і сказали, що свого часу він стане дуже могутнім чаклуном. А потім він стає свідком битви Бальтазара з іншим чаклуном на ім’я Максим Хорват. Дейв прагне забути все, що він бачив і вважати, що це йому наснилося, аж доки через 10 років Бальтазар і Максим знову з’являються в його житті і примушують прийняти свою долю, яку він волів би не знати! “Дейв є сам собі найзлішим ворогом, постійним нагадування про свою нікчемність, - говорить Барушел. – Він хоче забути той страшний випадок в антикварній лавці, де зустрів Бальтазара і Максима. Своє життя він присвятив фізиці. Коли він знову стикається з Бальтазаром, той говорить, що фізика неспроста дається йому так легко, тому що хоча ілюзія і магія зовсім різні речі, але магія і наука – це одна й та сама річ”.

МАКСИМ ХОРВАТ (Альфред Моліна) був, разом з Бальтазаром і Веронікою, послідовником Мерліна, і більше тисячі років тому спрямовував свої сили на добро. Але його і Блейка кохання до Вероніки розділило друзів і Максим став союзником зловісної Моргани, яка вбила Мерліна і прагне захопити весь світ під свою владу. Він бився з Бальтазаром протягом багатьох століть і от їхній конфлікт продовжується в сучасному Нью-Йорку. “В «Учні чаклуна» місія Хорвата – домінування над світом, - говорить Моліна. – Суперництво Бальтазара і Хорвата триває тисячоліття. Бальтазар використовує магію на благо для людства. А Харват – навпаки. Це битва між добром і злом. Хорват – елегантний, гарно вдягнений, класичний злодій з хорошими манерами, але смертельно небезпечний”.

БЕКІ БАРНЗ (Тереза Палмер) – студентка університету, де навчається Дейв, вона протягом 10 років була об’єктом його симпатії. Вона працює ді-джеєм на радіо в коледжі, обожнює музику, а от пристрасть до фізики її оминула. Дейв пропонує їй допомогу в навчанні, і вона радо її приймає, навіть не підозрюючи, що Дейв учень чаклуна і дружити з ним не зовсім безпечно для життя. “Бекі завжди вважала Дейва кимось більшим, ніж просто другом, - говорить Палмер. – Але він завжди не виправдовував її сподівань. Вони зустрічаються в університеті через 10 років, і між ними виникає іскра”.

ВЕРОНІКА (Моніка Белуччі) – чаклунка, в яку по щастю закоханий Бальтазар Блейк, і по нещастю – Максим Хорват. “Бальтазар і Вероніка готові зробити все задля їхнього кохання, - розповідає Белуччі. – І в той же час вони обидва є бійцями. Хорват, який так само, як і вони, був послідовником Мерліна, теж закоханий у Вероніку. Але вона відхиляє його через Бальтазара і через те, що він зрадив їх заради Моргани. Це красива і могутня історія про кохання, зраду і помсту”.

ДРЕЙК СТОУН (Тобі Кебелл) – ілюзіоніст, який вдягається під панка, насправді він є чаклуном, послідовником Моргани і помічником Хорвата у боротьбі проти Бальтазара Блейка і Дейва Статлера. Він сценічний виконавець із зірковою хворобою, він сам є своїм найбільшим фаном. “Дрейк Стоун хоче заробити багато грошей, стати популярним і цілувати багато гарних дівчат – саме тому я зголосився на цю роль, - говорить Тобі Кебелл. – Той факт, що Дрейк чаклун, який має містичні сили, дуже сподобався мені. Я знав, що мені доведеться робити блискавичні кулі руками і ганяти на Феррарі по Таймз Сквер. Дрейк Стоун придурок – завжди цікаво грати таку роль, більше, ніж бути таким насправді!”

БЕННЕТ (Омар Бенсон Міллер) сусід по кімнаті Дейва, він також студент-фізик, і гарний друг, який прагне розтормошити Дейва трохи, щоб той забув про свою нікчемність і почав жити. Міллер розповідає: “Беннет не тільки сусід Дейва по кімнаті, він його мотиватор. Беннет намагається змусити Дейва бути більш розкутим, більш рішучим в житті. Якщо йому подобається дівчина, він повинен щось робити, щоб її дістати. Якщо він вважає, що повинен щось зробити в житті, не потрібно боятися цього, треба взяти і зробити”.

МАЛИЙ ДЕЙВ (Джейк Черрі) невпевнений в собі, наляканий 10-річний хлопчик, закоханий в свою однокласницю Бекі Барнз, який не знає, що робити із своїми почуттями. Випадково він опиняється в антикварному магазині, зустрічає там Бальтазара Блейка і дізнається, що одного дня стане могутнім чаклуном. “Дейв дуже невпевнений в собі, незграбний; він дурко, але дурко, який вам сподобається”, - говорить Черрі.

САН ЛОК (Грегорі Ву) – стародавній, але молодий на вигляд, могутній китайський чаклун, послідовник Моргани. Коли його вивільняють з Грімхолда, Сан Лок спустошує Чайнатаун під час карнавалу за допомогою вогнедихаючого дракона, якого він оживляє. “Сан Лок протягом багатьох тисячоліть знаходився в маленькому контейнері, і коли він вивільняється, то він дуже, дуже розлючений”, - розповідає Ву.

ЕБІГЕЙЛ ВІЛЬЯМС (Ніколь Ехінгер) маленька чаклунка, союзниця Моргани, яку у 17му сторіччі звинуватили в тому, що вона відьма... ну, насправді вона такою і є. В своєму пуританському чорно-білому одязі Ебігейл виглядає втіленням невинності… але її зовнішність оманлива. “Моя героїня – зла чаклунка, яка викрадає Бекі на прохання Максима Хорвата після того, як її вивільнили з Грімхолда”, - говорить Ехінгер.

ЗЙОМКИ В НЬЮ-ЙОРКУ


“Ідея така, що магія і стародавні чаклуни оживають в сучасному Нью-Йорку, - розповідає Джон Тартельтауб. – Набагато цікавіше показати людям те, що вони можуть легко впізнати, ніж створювати щось нове. Нью-Йорк надзвичайне місто. А його жителі інколи настільки зайняті своїми досягненнями, що просто не помічають навколишніх красот. Якщо зупинитися і озирнутися навкруги, можна побачити багато цікавих речей. Якщо одного дня пройтись Манхеттеном і, замість того, щоб дивитися попереду себе, підняти очі догори, то можна побачити багато дивовижних архітектурних деталей. Нью-Йорк – цілий окремий всесвіт”.
“В Нью-Йорку є все, - говорить Джері Буркхаймер, який народився в Детройті. – Чудові високі споруди, швидкий темп, найкращі ресторани в світі, центри друку і фінансові установи. Він ніколи не виглядатиме настільки містичним, як виглядає в «Учні чаклуна»”.
“Це дивовижно фотогенічне місто, - говорить лондонець Альфред Моліна. – У нього таке драматичне і пульсуюче життя. Коли з’являється магія, вона з’являється в магічному місті, тому виникає такий собі подвійний ефект”.
“Мета цього фільму, - говорить оператор, серб за походженням, Бойян Базеллі, - показати Нью-Йорк учня чаклуна. Ми не намагались змінити щось в місті, ми намагались якомога більше охопити його і наповнити нашим магічним змістом. Енергія між світлом і темрявою помітна майже в кожному кадрі, тому, сподіваємось, глядачі побачать це місто живим, окремим героєм фільму”.

ЧАЙНАТАУН
В одній з основних сцен фільму Бальтазар і Дейв ідуть до лавки майстра акупунктури в Чайнатауні, щоб знайти ляльку Грімхолда. В лавці знаходиться лише стара жіночка, яка здається беззахисною, аж поки вона не перетворюється на Хорвата, який вивільняє з Грімхолда стародавнього чаклуна Сан Лока. Смертельна битва у лавці скоро перекидається на вулицю, де саме відбувається святкування китайського Нового року: танцюристи, барабанщики, різнобарвне конфетті і великий святковий дракон, якого Сан Лок перетворює на жахливе живе створіння.
“Якщо хочеш поговорити про магію, - говорить Тартельтауб, - Вирушай у нью-йоркський Чайнатаун. Це надзвичайно круте місце”.
Щоб зібрати масовку, було оголошено відкритий кастинг, на який відгукнулося більше 2000 людей. І такою гучною великою компанією фільм знімали кожної ночі на Елдрідж стріт протягом двох тижнів.
“Не можна таку сцену знімати у збудованому павільйоні, - говорить Тартельтауб. – Я думаю, що всі задіяні у зйомках люди, добре розважились. Як тільки починали звучати музика і барабани, починалося шоу, піднімався настрій. Дракон і конфетті – все було надзвичайно. Завдяки цій сцені глядачі можуть добре розгледіти нью-йоркський Чайнатаун”.


ПОГОНЯ НА МАШИНАХ


“Якщо ти знімаєш фільм Брукхаймера, обов’язково слід очікувати погоню на авто, - говорить Тартельтауб. – Ви жартуєте? Ви підписали папери, коли зголошувалися працювати з Брукхаймером: так, сер, я зніму сцену перегонів на авто”.
“Наші автоперегони такі, яких ви жодного разу ще не бачили, - говорить Кейдж. – Одні машини трансформуються в інші, в’їжджають у дзеркало і потім виїжджають звідти. Ними керують інші сили, ніж це є зазвичай у перегонах”.
Тартельтауб розповідає: “Під час підготовки до зйомок сцени ми думали: ну добре, якщо б я був чаклуном, якою могла б бути погоня на машинах? Твоє авто не обов’язково повинно мати однаковий вигляд, воно може змінюватись, оточення також може змінюватись. У звичайних автоперегонах єдиними об’єктами на шляху, які треба обігнати, є машини на дорозі та інші учасники дорожнього руху. Але якщо ти чаклун, то у тебе з’являються додаткові можливості, ти здатний змінювати оточуюче середовище. А що, коли машина, яку ти переслідуєш, раптом перетворюється на Феррарі? А що, коли потім Феррарі перетворюється на сміттєвоз і намагається розчавити тебе?”
Погоня починається з того, що Бальтазар і Дейв сідають у розкішний блискучий Роллс-ройс Фантом 1935 року випуску. Цей магічний артефакт золотого віку всюди приваблював натовпи туристів, які прагнули сфотографуватись на його фоні, якби воно було самостійною зіркою фільму. Хто його власник? Ніколас Кейдж, пристрасний колекціонер вантажних автомобілів.
“Більшість Роллс-ройсів особливі, тому що вони всі збиралися вручну і випускалися лімітованими серіями в Англії, - говорить Ден Дітріх, який піклувався про Роллс-ройс протягом знімального періоду. – Але в нашому авто особливим є те, що він такий один в цілому світі. Інших точно таких Роллс-ройсів не існує. Роллс-ройс свого часу випустив близько 2000 Фантомів, 19 з яких були «купе». В ті часи вартість Фантому складала приблизно кілька вартостей домів, тому щоб придбати «купе», треба було бути надзвичайно багатим.
“Коли у 1930 роках чоловік придбавав Фантом, - пояснює Дітріх, - фактично він придбавав двигун і шасі, а потім він сам міг вирішити, якому автовиробнику довірити виготовлення кузову. В нашому Роллс-ройсі особливе те, що його перший власник купив кузов машини у єдиного представника компанії в Монреалі і зробив такий дизайн, якого не мав ніхто”.
Для сцени перегонів потрібно було багато автомобілів, у тому числі творці фільму мали зробити дублікат безцінного Фантома, щоб на ньому ганяти.
“Дублікат вийшов дуже добрим, - говорить Дітріх. – Дивовижно, що його виготовлення зайняло всього шість тижнів”.
Під час погоні Фантом Бальтазара трансформується у сучасний, неймовірно красивий Mercedes McLaren SUV, а потім у незграбний (за помилкою) Пінто 1976 року випуску. Хорват в свою чергу розпочинає погоню на Mercedes GL500, який потім перетворюється на жовте нью-йоркське таксі, потім – на швидкісне Ferrari F30, і вже наприкінці на сміттєвоз.
“Це те, що я називаю диявольські перегони, - сміється Барушел. – Ми ганяли на найсексуальніших машинах, які тільки існують в світі!”